sobota, 30 czerwca 2012

TOP 10: najlepsze filmy polskie

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.

Dziś przyszła pora na... Najlepsze filmy polskie!

"Chwalicie cudze, a swojego nie znacie". Często Polskie filmy są nudne, albo są kopią amerykańskich filmów. W przypadku Top miałam problem wytypować tylko 10 Polskich filmów!! Lubię kino, więc także czas poświęcam na nasze rodzinne filmy. Na mojej liście niestety nie zmieściły się takie filmy jak Pieniądze to nie wszystko, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Kiler, Dzień świra, Ciało, Poranek kojota, Ile ważny koń trojański?


1. Jutro idziemy do kina. W rolach głównych Antoni Pawlicki, Mateusz Damięcki i Jakub Wesołowski. "Romantyczna opowieść o maturzystach, którzy w maju 1938 roku wyruszają w dorosłość. Trzej przyjaciele Andrzej, Wacek i Jerzy są przekonani, że ich życie będzie wyjątkowe, a przyjaźń będzie trwać wiecznie. Wolno im pić, palić i spotykać się z dziewczętami. Czas beztroski i szczęśliwości kończy niespodziewanie wojna."  



2. Sami swoi. Kultowa Polska komedia. Mogę ją oglądać bez końca, chociaż znam już wszystkie dialogi. "Jest to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał Pawlaków pole na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa." 


 3. Boisko bezdomnych. "Ksiądz, Kosmonauta, Minister, Wariat, Górnik, Rolnik i facet z wyrokiem... Co może ich łączyć? Na razie miejsce zamieszkania - Dworzec Centralny. Wkrótce dołączy do nich były piłkarz reprezentacji Polski, którego wielką karierę przerwała kontuzja. Dzięki spotkaniu z nim, zostaną przyjaciółmi i stworzą drużynę. Choć trudno w to uwierzyć, wkrótce wyruszą na podbój świata. Po mistrzostwo..."  



4. Chłopaki nie płaczą. Czemu już nie potrafimy zrobić takich komedii?? "Bohaterami filmu są dwaj młodzi przyjaciele: skrzypek Kuba (Maciej Stuhr) i Oskar (Wojciech Klata), którzy przez przypadek zostają wplątani w aferę z gangsterami. Pewnego wieczoru Kuba postanawia pomóc swemu nieśmiałemu i zakompleksionemu przyjacielowi ściągając do domu jego wuja dwie dziewczyny z agencji towarzyskiej. Po szalonej nocy okazuje się, że chłopców nie było stać na takie rozrywki. Opiekun "panienek" nie zastanawiając się długo, w ramach zapłaty bierze sobie cenną figurkę z kolekcji wspomnianego wuja. Aby ją odzyskać, Kuba zastawia w lombardzie swoje skrzypce i z pieniędzmi wędruje do agencji. Tam wpada w sam środek mafijnej transakcji." 


5. Sala samobójców. "Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze…" 


6.Skrzydlate świnie. "Opowieść o grupie przyjaciół z niewielkiego miasteczka pod Poznaniem, Grodziska Wielkopolskiego, których połączyła wspólna pasja: futbol, a właściwie "aktywne kibicowanie piłkarskiemu klubowi". Łączy ich klub, dzieli sytuacja życiowa. Oskar Nowacki (lat 35) właśnie został ojcem. Wraz z bratem, Mariuszem (lat 25), sprzedaje dewocjonalia na terenie Bazyliki w Licheniu. Dziewczyna Mariusza, Basia (lat 22), towarzyszy chłopakom ze względu na miłość do kibicowania i resztki przywiązania do Mariusza, ale przede wszystkim przez fascynację Oskarem..." 


7. Seksmisja kolejny kultowy film. "9 sierpnia 1991 roku telewizja transmituje epokowy eksperyment: dwóch śmiałków - Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz), zostaje poddanych hibernacji. Podczas ich snu wybucha wojna nuklearna. Uczestnicy eksperymentu budzą się w 2044 roku. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat geny męskie zostały całkowicie zniszczone promieniowaniem, a oni są prawdopodobnie jedynymi osobnikami płci męskiej, którzy przetrwali kataklizm. Niezwykła społeczność kobiet, w jakiej znaleźli się bohaterowie, egzystuje w całkowicie sztucznych warunkach, głęboko pod powierzchnią ziemi." 


8. Kołysanka. Inny niż wszystkie. Czarny humor, który nie przyciąga wielu ludzi. Na mnie jednak film zrobił pozytywne wrażenie. "Najnowsza komedia mistrza gatunku - Juliusza Machulskiego („Seksmisja”, „Kiler”, „Ile waży koń trojański”), który tym razem postanowił stworzyć przewrotną mieszankę: połączyć humor z elementami grozy. „Kołysanka" będzie inteligentną i nietypową komedią, która proponuje widzom oryginalną zabawę konwencjami.  W zagadkowych okolicznościach znikają kolejno mieszkańcy i goście pewnej malowniczej miejscowości. Atmosfera, jak w najlepszych filmach sensacyjnych, gęstnieje ze sceny na scenę, a motorem potęgującym napięcie jest śledztwo prowadzone przez parę policjantów"  

9.Testosteron "Kornel (Piotr Adamczyk) jest pracownikiem naukowym, który stał się sławny dzięki telewizji. Jego ślub ze znaną piosenkarką Alicją zapowiadany jest na atrakcję towarzyską Warszawy. W sali restauracyjnej, gdzie ma się odbyć wesele, trwają właśnie ostatnie przygotowania. Jednak tuż przed przybyciem młodej pary pobity Sebastian Tretyna (Maciej Stuhr) zostaje wciągnięty do sali przez trzech ubranych na czarno mężczyzn: Stavrosa (Krzysztof Stelmaszyk), Fistacha i Robala (Tomasz Kot). Mężczyźni barykadują salę. Czy są terrorystami? A może to wojna gangów? Albo policjanci z niekonwencjonalnym podejściem do prawa? Uważajcie, bo rzeczywistość może Was zaskoczyć!" 


10. Listy do M. Nie lubię świąt ani całej tej sztuczności, a jednak dałam się po długim czasie namówić na film i nie żałuję. "Przez lata kobiety wylewały łzy razem z Bridget Jones, zakochiwały się na zabój w Hugh Grancie i śmiały się, nawet kiedy w perspektywie czterech wesel pojawiał się pogrzeb. Teraz czas na film "Listy do M.", w którym pogubieni życiowo bohaterowie odkryją, że to, co ich spotkało, to właśnie miłość! W jeden, wyjątkowy dzień w roku, pięć kobiet i pięciu mężczyzn przekona się, że przed miłością i świętami nie da się uciec. Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Dygant i Katarzyna Zielińska pokażą, jak kochać, w najbardziej romantycznym przeboju tego roku."














9 komentarzy:

  1. Widziałam aż 3! :D Jestem z siebie normalnie dumna. xD "Sala samobójców" świetny film, ale o kilka lat spóźniony z tematyką gier moim zdaniem. "Seksmisję" uwielbiam, ale uważam, że 'Listy do M' to jedna wielka NUDA! :3

    OdpowiedzUsuń
  2. "Boiska" i "Jutro" nie widziałam, ale wydają się ciekawe i na pewno się za nimi rozejrzę. Zresztą za "Boisko" tak czy siak się zabieram i zabrać się nie mogę ^^ Co do ostatniej pozycji: widziałam jakoś niedawno i byłam naprawdę miło zaskoczona, spodziewałam się kolejnej miałkiej produkcji spod znaku "Tylko mnie kochaj" tymczasem okazało się, że to naprawdę fajny, ciepły film. Aż żałuje, że nie widziałam go wcześniej, w nieco bardziej świątecznym nastroju. Za to "Sala samobójców"... fenomenu tego filmu nigdy nie zrozumiem. Nie podoba mi się żerowanie na aktualnej modzie byleby przyciągnąć widza, zresztą mam wrażenie, że chcieli nakręcić film o wszystkim po trochu. I jak to w takich przypadkach bywa, wyszedł film o niczym. Zresztą główny bohater wzbudza zbyt wiele negatywnych emocji, by przebrnąć przez film bez epitetów kotłujących się po głowie ;)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Film musi budzić emocje:) Hehe

      Usuń
    2. Pewnie, że musi ;) Ale niekoniecznie irytację ^^

      Usuń
  3. Widziałam 2, 5, 7. Ale Ty wiesz, że ja za polskimi filmami nie przepadam. Wręcz się bronie przed nimi :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Hmmmm. Na pewno ciekawy top. O ile zgadzam się z obecnością "Chłopaki nie płaczą" czy z "Seksmisją" o tyle już zupełnie nie rozumiem obecności "Kołysanki". Mnie tym filmem Juliusz Machulski zawiódł potwornie. "Sala samobójców" to dla mnie przereklamowany twór, nie wstrząsnął mną niczym innym poza tematem który podjął. A temat ten jest wstrząsający i bez sięgania bo jakikolwiek podejmujący taką tematykę film. Umieściłaś również "Testosteron" - o tyle to ciekawe, że jesteś kobietą :) Dla mnie istna rewelacja i faktycznie i u mnie mógł by zająć wysokie miejsce. "Skrzydlate świnie" czy " Boisko bezdomnych " to w mojej ocenie filmy nie wyróżniające się na tyle bym sam umieścił je w "topie". Nie będę już polemizował bo to Twój subiektywny wybór i Twoje święte prawo wolności umieszczania co się żywnie podoba :) Może dodam, że ciekawiej byłoby gdybyś zamieściła przy każdym kolejnym tytule swoją argumentację dlaczego owy obraz się tu znalazł. Streszczenie opowieści pozostawia mi troszkę niedosyt :) Pozdrawiam i zapraszam na naszego bloga ;)
    Dwayne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje za zaproszenie i za radę:) Jako kobieta mam często zmienne humory i zdania:) często podobają mi się filmy, które tak bardzo się różnią.

      Usuń
    2. Heh, no tak. Kobieta ma pewne nienaruszalne prawa :D
      Dwayne

      Usuń