sobota, 30 czerwca 2012

TOP 10: najlepsze filmy polskie

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.

Dziś przyszła pora na... Najlepsze filmy polskie!

"Chwalicie cudze, a swojego nie znacie". Często Polskie filmy są nudne, albo są kopią amerykańskich filmów. W przypadku Top miałam problem wytypować tylko 10 Polskich filmów!! Lubię kino, więc także czas poświęcam na nasze rodzinne filmy. Na mojej liście niestety nie zmieściły się takie filmy jak Pieniądze to nie wszystko, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Kiler, Dzień świra, Ciało, Poranek kojota, Ile ważny koń trojański?


1. Jutro idziemy do kina. W rolach głównych Antoni Pawlicki, Mateusz Damięcki i Jakub Wesołowski. "Romantyczna opowieść o maturzystach, którzy w maju 1938 roku wyruszają w dorosłość. Trzej przyjaciele Andrzej, Wacek i Jerzy są przekonani, że ich życie będzie wyjątkowe, a przyjaźń będzie trwać wiecznie. Wolno im pić, palić i spotykać się z dziewczętami. Czas beztroski i szczęśliwości kończy niespodziewanie wojna."  



2. Sami swoi. Kultowa Polska komedia. Mogę ją oglądać bez końca, chociaż znam już wszystkie dialogi. "Jest to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał Pawlaków pole na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa." 


 3. Boisko bezdomnych. "Ksiądz, Kosmonauta, Minister, Wariat, Górnik, Rolnik i facet z wyrokiem... Co może ich łączyć? Na razie miejsce zamieszkania - Dworzec Centralny. Wkrótce dołączy do nich były piłkarz reprezentacji Polski, którego wielką karierę przerwała kontuzja. Dzięki spotkaniu z nim, zostaną przyjaciółmi i stworzą drużynę. Choć trudno w to uwierzyć, wkrótce wyruszą na podbój świata. Po mistrzostwo..."  



4. Chłopaki nie płaczą. Czemu już nie potrafimy zrobić takich komedii?? "Bohaterami filmu są dwaj młodzi przyjaciele: skrzypek Kuba (Maciej Stuhr) i Oskar (Wojciech Klata), którzy przez przypadek zostają wplątani w aferę z gangsterami. Pewnego wieczoru Kuba postanawia pomóc swemu nieśmiałemu i zakompleksionemu przyjacielowi ściągając do domu jego wuja dwie dziewczyny z agencji towarzyskiej. Po szalonej nocy okazuje się, że chłopców nie było stać na takie rozrywki. Opiekun "panienek" nie zastanawiając się długo, w ramach zapłaty bierze sobie cenną figurkę z kolekcji wspomnianego wuja. Aby ją odzyskać, Kuba zastawia w lombardzie swoje skrzypce i z pieniędzmi wędruje do agencji. Tam wpada w sam środek mafijnej transakcji." 


5. Sala samobójców. "Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze…" 


6.Skrzydlate świnie. "Opowieść o grupie przyjaciół z niewielkiego miasteczka pod Poznaniem, Grodziska Wielkopolskiego, których połączyła wspólna pasja: futbol, a właściwie "aktywne kibicowanie piłkarskiemu klubowi". Łączy ich klub, dzieli sytuacja życiowa. Oskar Nowacki (lat 35) właśnie został ojcem. Wraz z bratem, Mariuszem (lat 25), sprzedaje dewocjonalia na terenie Bazyliki w Licheniu. Dziewczyna Mariusza, Basia (lat 22), towarzyszy chłopakom ze względu na miłość do kibicowania i resztki przywiązania do Mariusza, ale przede wszystkim przez fascynację Oskarem..." 


7. Seksmisja kolejny kultowy film. "9 sierpnia 1991 roku telewizja transmituje epokowy eksperyment: dwóch śmiałków - Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz), zostaje poddanych hibernacji. Podczas ich snu wybucha wojna nuklearna. Uczestnicy eksperymentu budzą się w 2044 roku. Od opiekującej się nimi doktor Lamii dowiadują się, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat geny męskie zostały całkowicie zniszczone promieniowaniem, a oni są prawdopodobnie jedynymi osobnikami płci męskiej, którzy przetrwali kataklizm. Niezwykła społeczność kobiet, w jakiej znaleźli się bohaterowie, egzystuje w całkowicie sztucznych warunkach, głęboko pod powierzchnią ziemi." 


8. Kołysanka. Inny niż wszystkie. Czarny humor, który nie przyciąga wielu ludzi. Na mnie jednak film zrobił pozytywne wrażenie. "Najnowsza komedia mistrza gatunku - Juliusza Machulskiego („Seksmisja”, „Kiler”, „Ile waży koń trojański”), który tym razem postanowił stworzyć przewrotną mieszankę: połączyć humor z elementami grozy. „Kołysanka" będzie inteligentną i nietypową komedią, która proponuje widzom oryginalną zabawę konwencjami.  W zagadkowych okolicznościach znikają kolejno mieszkańcy i goście pewnej malowniczej miejscowości. Atmosfera, jak w najlepszych filmach sensacyjnych, gęstnieje ze sceny na scenę, a motorem potęgującym napięcie jest śledztwo prowadzone przez parę policjantów"  

9.Testosteron "Kornel (Piotr Adamczyk) jest pracownikiem naukowym, który stał się sławny dzięki telewizji. Jego ślub ze znaną piosenkarką Alicją zapowiadany jest na atrakcję towarzyską Warszawy. W sali restauracyjnej, gdzie ma się odbyć wesele, trwają właśnie ostatnie przygotowania. Jednak tuż przed przybyciem młodej pary pobity Sebastian Tretyna (Maciej Stuhr) zostaje wciągnięty do sali przez trzech ubranych na czarno mężczyzn: Stavrosa (Krzysztof Stelmaszyk), Fistacha i Robala (Tomasz Kot). Mężczyźni barykadują salę. Czy są terrorystami? A może to wojna gangów? Albo policjanci z niekonwencjonalnym podejściem do prawa? Uważajcie, bo rzeczywistość może Was zaskoczyć!" 


10. Listy do M. Nie lubię świąt ani całej tej sztuczności, a jednak dałam się po długim czasie namówić na film i nie żałuję. "Przez lata kobiety wylewały łzy razem z Bridget Jones, zakochiwały się na zabój w Hugh Grancie i śmiały się, nawet kiedy w perspektywie czterech wesel pojawiał się pogrzeb. Teraz czas na film "Listy do M.", w którym pogubieni życiowo bohaterowie odkryją, że to, co ich spotkało, to właśnie miłość! W jeden, wyjątkowy dzień w roku, pięć kobiet i pięciu mężczyzn przekona się, że przed miłością i świętami nie da się uciec. Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Dygant i Katarzyna Zielińska pokażą, jak kochać, w najbardziej romantycznym przeboju tego roku."














czwartek, 28 czerwca 2012

Gry małżeńskie

Gry małżeńskie w reżyserii Dermota Mulroney. W roli głównej Mandy Moore(Ava) i Kellan Lutz(Charlie). Ava jest psychologiem, która zajmuje się terapią małżeńską, a Charlie zajmuję się winiarnią. Wierzy w udane małżeństwa, dzięki swoim rodzicom. Jednak pewnego dnia dowiaduje się, że małżeństwo rodziców wcale nie było różowe i chcą rozwodu, a konkretnie jej mama która ma wszystkiego dość. Ava która jest świeżo po ślubie rzuca wszystko i próbuję pomóc swoim rodzicom przez co sama niszczy swoje małżeństwo.

Moją uwagę w filmie przykuła jednak postać Kasi młodej Polki, którą zagrała Marta Żmuda-Trzebiatowska. Polka w tym filmie została przedstawiona jako prymitywna kobieta, która nie zna języków obcych, pije tylko wódkę i chce wyjść za Amerykanina. Nasza Polska aktorka trochę tą postać za bardzo przebarwiła swoją grą. Nie podobała mi się w tej roli.

Co do całego filmu to nie polecam. Tak jak się film zaczyna tak samo się kończy. Nie dzieje się dosłownie nic ciekawego. Jedna wielka nuda.
Moja ocena 1/6

Otagowana

Zasady: 
- banerem jest wklejone zdjęcie 
-Napisz, to Cię otagował 
-Wypisz wszystkie drobne rzeczy, które przychodzą Ci do głowy, które lubisz, które czynią Cię szczęśliwą-te drobnostki, dla których warto żyć. Szczególnie te najdrobniejsze i te, które wydają się zbyt banalne by je wymienić, ale poprawiają Ci humor 
-otaguj kilka osób 


Zostałam otagowana przez Natalie.  


  • zdjęcia 
  • uśmiech 
  • rodzina 
  • przyjaciele
  • ciepło 
  • widok gór 
  • zwierzęta 
  • książki 
  • muzyka 
  • kino  
Wyznaczać nikogo tym razem nie będę. Jak ktoś jest chętny to niech bierze udział:)

poniedziałek, 25 czerwca 2012

Siostrzenica Markizy.

Siostrzenica Markizy- Daria Charon. Jest to powieść erotyczna czyli gatunek za jakim nie przepadam. Wszystko przez "jedenaście minut" nie byłam w stanie skończyć tamtej książki bo oprócz seksu nie ma nic. Siostrzenica Markizy jednak się wyróżnia. Nie można od niej oczekiwać, że nie będzie przesiąknięta seksem, jednak jest to w miarę starannie wyrównane. Akcja dzieje się we Francji w czasach Ludwika XIV. Jednym słowem czasy i państwo które uwielbiam. Bohaterką jest piękna osiemnastoletnia Marie, która marzy aby oddalić się od biedy i swojej rodziny. Ma dość pracy w polu. Dzięki Markizie jej marzenie zostaje spełnione. Marie jest oczarowana Wersalem. Służba, piękne stroje których nigdy prędzej nie widziała. Już nie musiała sama dbać o włosy ani o stroje. Kiedy dostaje wybór albo zostanie zwykłą służącą, albo kochanką nie waha się podjąć decyzji, chociaż wie jakie to niesie za sobą konsekwencje. Nie ma zamiaru stracić tego co zyskała, ciężko jest zrezygnować z wygody. Przez swój wygląd zwróciła sobą uwagę samego króla. Pragnie zasiadać u jego boku i dostać w prezencie jakąś posiadłość. W świecie fałszu, plotek i intryg bycie kochanką króla jest trudnym zadaniem. Każdy liczy na jej potknięcie aby mógł ktoś inny zająć jej miejsce. Każdy do każdego się uśmiecha, goni za uciechami. Ale czy to może być prawdziwe? Kiedy Marie popełnia niewybaczalny dla króla błąd jej marzenia legną w gruzach. Zostaje skazana na los przed którym uciekała. Z człowiekiem, który tak jak ona potrafi iść pod prąd i niczego się nie boi.  
Czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jednak jak ktoś nie przepada za powieściami erotycznymi powinni się zastanowić zanim sięgną po książkę aby po paru stronach jej nie wyrzucić przez zniesmaczenie.  
Moja ocena 5/6

sobota, 23 czerwca 2012

TOP 10: najlepsze filmy zagraniczne

Dopiero niedawno zauważyłam, że nie robiłam dodatkowych top 10. Trzeba to nadrobić. Takiego problemy jak przy tym jeszcze nie miałam. Na tej liście zabrakło takiego filmu jak Taxi, Szeregowiec Rayan, Jeszcze dalej niż północ, Patriota, Kocha lubi szanuje czy Hooligans.
Postarałam się ułożyć filmy od najlepszego(moim zdaniem) chociaż niektóre filmy ułożyłabym na jednym miejscu:)

1. Jak zostać królem. Świetnie dobrana muzyka, aktorzy i scenariusz. "Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i  w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen." 

2. Sherlock Holmes. Pewnie po przeczytaniu książki nie zachwycałabym się tak filmem, ale na szczęście jest inaczej."Sherlock Holmes i jego wierny przyjaciel dr Watson zostają poddani kolejnej próbie. Tym razem sławny detektyw, wykorzystując swoje nieprzeciętne umiejętności oraz legendarny intelekt, stanie do walki, podczas której zdemaskuje śmiertelny spisek mogący zniszczyć kraj. Jak ukarze jego twórców? Robert Downey Jr. odtwarza w filmie postać legendarnego detektywa w niespotykany dotąd sposób. Jude Law wciela się w zaufanego przyjaciela Holmesa, Watsona, lekarza i weterana wojennego, bardzo oddanego detektywowi. Rachel McAdams gra Irene Adler, jedyną kobietę w życiu Holmesa, którą łączy z nim burzliwy związek" 


3. Kac Vegas. Komedia dla prostych ludzi, którzy za dużo nie wymagają. Czyli w sam raz dla mnie. "Czterech dobrych kumpli wyrusza na wieczór kawalerski do Las Vegas. Następnego ranka dopada ich kac-gigant, przyszły pan młody znika, a pozostali nie pamiętają, co się stało. Wyruszając na poszukiwanie kolegi, odkrywają, że jeden z nich poślubił striptizerkę, drugi miał doświadczenie homoseksualne, a wszystkich czterech ściga lichwiarz – bandyta." 










4. Przebudzenie. Film, który oglądałam z przyjaciółmi w kinie. Kiedy po seansie pojawiły się napisy końcowe my dalej siedzieliśmy bez słowa. "Clay (Hayden Christensen) wiedzie szczęśliwe życie. Ma piękną narzeczoną (Jessica Alba), dobrą pracę i dużo pieniędzy. Pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę serca. Może go uratować jedynie przeszczep. Po szybkim ślubie z Sam okazuje się, że znaleziono dla niego nowe serce. Kiedy operacja się zaczyna, Clay odkrywa, że nie został uśpiony. Widzi, słyszy i czuje, jednak nic nie może zrobić, gdyż jest sparaliżowany. Z przerażeniem odkrywa, że jego los już został przesądzony. Wydaje się, że jedyną osobą, na którą może liczyć, jest jego żona." 



5. Cudowne dziecko. O filmie nic nigdzie nie słyszałam dopiero gdy pojawił się w TV to miałam okazję go zobaczyć. " Pewnego gwieździstego wieczoru, gdy księżyc nadsłuchiwał odgłosów świata, spotkały się dwa serca. Lyla Novacek (Keri Russell) genialna wiolonczelistka, po koncercie w Nowym Jorku, w którym brała udział, wraz z przyjaciółką udaje się na imprezę. Louis Connelly (Jonathan Rhys Meyers) irlandzki gitarzysta i wokalista, również ma nowojorski występ ze swoim muzycznym zespołem. Louis w chwili drugiego oddechu, najczęściej rozmyśla patrząc na otwarte niebo. Tego wieczoru na jego niebie pojawiała się Lyla. Nie tylko wspólna miłość do muzyki ich połączyła(...)W międzyczasie poznajemy jedenastoletniego chłopca Evana Taylora (Freddie Highmore), który odkrywa przed sobą świat wypełniony dźwiękami. Evan przebywa w sierocińcu, gdzie czeka na swoich prawdziwych rodziców. Wierząc że kiedyś jego rodziców połączyła melodia uczuć, postanawia ich odnaleźć śladem muzyki, co przeszywa go każdego dnia." 


6. Casanova. Film może nie jest jakiś szczególny, ale przez ten film pokochałam Heatha Ledgera. "Opowieść o losach słynnego uwodziciela i jego podbojach sercowych. Kiedy po raz pierwszy w życiu Casanova, któremu jeszcze żadna niewiasta nie odmówiła, poznał kobietę idealną, która pod każdym względem pasowała do niego - pochodząca z Wenecji Francesce (Sienna Miller), dziewczyna odrzuca jego względy. Casanova rozpoczyna jedną ze swoich niebezpiecznych gier, aby zbliżyć sie do Franceski, jak zwykle ryzykując życiem i swoją - i tak już podupadłą, przynajmniej w oczach mężczyzn - reputacją."









7. Brzydka prawda. Ostatnio tak się śmiałam na Kac Vegas. Jedni z ulubionych moich aktorów + dobry humor. "Stojąca przed romantycznymi wyzwaniami producentka porannego programu (Heigl) zostaje wplątana przez swojego szowinistycznego korespondenta (Butler), w serię oburzających eksperymentów. Mężczyzna chce udowodnić swoje teorie na temat związków i pomóc jej odnaleźć miłość. Jego błyskotliwe sztuczki, prowadzą jednak do nieoczekiwanych efektów." 














8. Uprowadzona. Dużo jest filmów tego typu. Jednak ten mi się spodobał przez głównego aktora i scenariusz. Jest to jeden z nielicznych filmów w którym w końcu kończą się naboje. Do tego sytuacja w jakiej dochodzi do porwania ojciec dowiaduje się tego przez telefon od córki, która dzwoni przerażona. Musi trzymać emocje na wodzy, aby trochę uspokoić córkę i dać jej trochę więcej czasu. "Czy można wyobrazić sobie coś gorszego niż przysłuchiwanie się porwaniu własnej córki za pośrednictwem telefonu komórkowego? Ten koszmar przeżywa Bryan, były agent służb specjalnych, któremu pozostało bardzo mało czasu, aby wyrwać 17-letnią Kim z rąk bezwzględnego gangu handlującego kobietami. Sytuacja wydaje się beznadziejna, zwłaszcza że Bryan znajduje się w Los Angeles, a jego córkę porwano w Paryżu... Jednak ktoś, kogo przez całe życie szkolono w zabijaniu, będzie wiedział, co zrobić." 


9. Księżna. Nie wiem czemu, ale filmy kostiumowe mają coś w sobie. Działają na mnie jak magnes. "Historia Georginy Cavendish, z domu Spencer, z którego wywodziła się także "królowa ludzkich serc" – Księżna Diana. Anglia, rok 1774, szesnastoletnia dama dworu Georgina (Keira Knightley) wyróżnia się spośród młodych arystokratek urodą i wdziękiem. Wzbudza zachwyt mężczyzn, w szczególności młodego Charlesa Greya, który za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie jej uwagę. Georgina jest także bacznie obserwowana przez samego Księcia. Jego doradca Burleigh wraz z matką dziewczyny Lady Spencer, dochodzą do porozumienia - Georgina zostanie żoną Księcia. Podekscytowana perspektywą małżeństwa i osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, Georgina odrzuca zakochanego w niej Charlesa Greya. Gdy małżeństwo zostaje zawarte, Książę powoli traci zainteresowanie swoją młodziutką żoną, wdając się w romanse z innymi kobietami. W dodatku pierwszym dzieckiem książęcej pary nie będzie wymarzony przez Księcia syn. Młoda księżna zagubiona w wielkim świecie będzie musiała wybierać między oschłym i niewiernym małżonkiem, a prawdziwą miłością." 


10. Incepcja. "Światowej sławy filmowiec Christopher Nolan wyreżyserował film z gwiazdorską obsadą, który zabiera widzów w podróż dookoła ziemskiego globu oraz w głąb intymnego i nieskończonego świata snów. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) jest niezwykle sprawnym złodziejem, mistrzem w wydobywaniu wartościowych sekretów ukrytych głęboko w świadomości podczas fazy snu, kiedy umysł jest najbardziej wrażliwy. Wyjątkowe umiejętności Cobba uczyniły z niego ważnego gracza w świecie szpiegostwa przemysłowego, ale i najbardziej poszukiwanego zbiega, a za swoją pozycję zapłacił utratą wszystkiego, co kocha. Teraz Cobb otrzymuje szansę na odkupienie. Za sprawą jednego, ostatniego zadania może odzyskać stracone życie. Musi tylko wraz ze swym zespołem dokonać rzeczy niemożliwej: zamiast skraść myśl, zaszczepić ją w śpiącym umyśle. Jeśli im się to uda, dokonają zbrodni doskonałej. Jednak nawet najbardziej precyzyjne planowanie nie jest w stanie przygotować ich na spotkanie z niezwykłym przeciwnikiem, który potrafi przewidzieć każdy ich ruch. Wróg, którego tylko Cobb mógł się spodziewać."

czwartek, 21 czerwca 2012

Battlefield 3:Rosjanin

Battlefield 3:Rosjanin- Andy McNab oraz Peter Grimsdale. "Specnaz. Ta nazwa zawsze napawała lękiem wrogów Matki Rosji. Lecz czy teraz, gdy kraj zszedł na psy, jest jeszcze o co walczyć? Dima Majkowski, legenda elit rosyjskich sił specjalnych, nie chce mieć już z tym wszystkim nic wspólnego(...)Ma odzyskać coś, na czym jego politycznym szefom bardzo zależy. A propozycję złożono mu tak, by wieruszka nie musiała martwić się jego ewentualną odmową."
Zanim zabiorę się za ocenianie książki warto coś napisać o samym autorze. W roku 1984 został żołnierzem 22 Pułku SAS. Brał udział w operacjach specjalnych w różnych krajach. Został odznaczony medalem za zasługi oraz medalem wojskowym. SAS opuścił w 1993 roku, był najwyżej odznaczonym czynnym żołnierzem brytyjskim. Swoje przeżycia zawarł w trzech książkach: Kryptonim "Bravo Two Zero", Natychmiastowa akcja i Seven Troop. McNab wykłada w agencjach bezpieczeństwa i wywiadu w Stanach Zjednoczonych i W. Brytanii.
Pracował jako konsultant przy tworzeniu gry Battlefield 3, chciał aby gra stała się bardziej realistyczna. Wymyślał jak mogła potoczyć się akcja gry. "Uznałem, że powieść jest naturalnym rozwinięciem gry, w której niedopowiedzianych pozostało tak wiele historii". Autor zapewnia, że książka i gra bardzo dobrze się nawzajem uzupełniają.
Książka jest brutalna, ale taki zamysł miał autor. Chciał aby ona była realistyczna. Język jest prosty, taki jakim posługują się żołnierze. Głównym bohaterem jest Dima Majkowski, prawie wszystko poznajemy z jego perspektywy. Dima to człowiek, któremu nie chciałabym stanąć na drodze, ani mijać go w ciemnej ulicy. Został dobrze wyszkolony na zabójce, który nie powinien mieć żadnych skrupułów nawet jeśli na jego drodze stanie jego przyjaciel. Autor chciał, żeby przez tą perspektywę czytelnicy zrozumieli decyzje jakie podejmował. Poznajemy jeszcze perspektywę Blackburna, który jest w Marines. Dowiadujemy się jak wojna i bycie świadkiem makabrycznego morderstwa może zmienić psychikę człowieka. Z młodego, dobrze ułożonego chłopaka można stać się agresywnym chłopakiem, który traci nad sobą kontrolę. Oczywiście losy obu bohaterów w końcu się krzyżują. Po tym spotkaniu każdy z nich staje się inny. Muszą się zastanowić w co wierzą. Do tego ich spotkanie zaszkodzi im i przyniesie swoje konsekwencje.
Oceniać realizmu nie mogę i po tej książce nawet nie mam zamiaru poznawać tego świata. Od książki jest się ciężko oderwać. Bohaterowie, których nie miałabym problemu skreślić w życiu przez ich wybory po poznaniu ich perspektywy przestaje to być takie proste. Nic nie jest czarno-białe i nie wiem jak ja bym się zachowywała po takim szkoleniu i po takich przeżyciach.

"Zakładaj najgorsze, to unikniesz rozczarowania. Nikomu nie wierz. Przede wszystkim myśl o sobie."  

Co do końcówki książki to się zawiodłam. Za bardzo cała reszta została skrócona jakby autor gdzieś się śpieszył, albo skończyłyby mu się pomysły. Z realistycznej książki przechodzimy do mało realistycznego końca.  
Moja ocena  4,5/6

Za książkę dziękuje portalowi webook.

niedziela, 17 czerwca 2012

Top 10: najważniejsze nieprzeczytane książki

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu.

Dziś przyszła pora na... Najważniejsze nieprzeczytane książki


Kolejne top książkowe tym razem nietypowe:)
Często te książki oglądałam na waszych blogach, a sama nie miałam jeszcze z nimi styczności co mam zamiar zmienić. Ojciec chrzestny czy Gra o tron- poznałam już wielu bohaterów z tych książek przez Top. Jestem pewna, że ich polubię i sama będę dręczyć:) was tymi książkami i postaciami.   

Wczoraj dla nas zakończyło się Euro...Wielka szkoda...No ale tak bywa...Jednak dalej jesteśmy gospodarzami. Pokażmy się z tej dobrej strony, aby Ci kibice jeszcze chcieli wrócić do naszego kraju.  
DUMNI PO ZWYCIĘSTWIE, WIERNI PO PORAŻCE! 


piątek, 8 czerwca 2012

Wszystko co dobre

Wszystko co dobre w reżyserii Andrew Jarecki. Czasami zamiast książki wybieram film. Historia zaczyna się w latach 70. Cały film określam jako dziwy. Świetna muzyka, świetna gra aktorska Rayana Goslinga, którego partnerką jest Kirsten Dunst, którą bardzo lubię. David Marks ma pieniądze (a właściwie jego ojciec) miał nie do końca szczęśliwe dzieciństwo goni za swoim marzeniem. Kiedy je spełnia postanawia robić to co od niego oczekują. W dzieciństwie był świadkiem wydarzenia, które pozostawiło na nim piętno. Z młodego czarującego człowieka zmienia się w milczącego, tajemniczego mężczyznę. 
Piękna Katie jest w stanie zrobić wiele dla swojego męża, nawet poświęcić swoje plany/marzenia. Później niestety pozwala wkręcić się w ten toksyczny świat. przez cały film targają ją emocje, nie potrafi podjąć decyzji. Miłość, Wolność, Pieniądze, Rodzina. 
Moja ocena 4,5/6

środa, 6 czerwca 2012

Niezgodna

Niezgodna- Veronica Roth. Wchodząc na stronę Wydawnictwa Amber zauważyłam okładkę Niezgodnej. Zaciekawiła mnie, ale gdy przeczytałam, że Niezgodna wkracza poza Igrzyska Śmierci chęci na przeczytanie przeszły. Brat chciał jednak przeczytać książkę i mu ją kupiłam. Dopiero, gdy książka znalazła się w moich rękach zobaczyłam, że Veronica Roth ma 22 lata, a niezgodną napisała mając 21!!! Książka została wydana w 30 krajach. Długo czekałam zanim brat przeczytał książkę przez co podchodzę do niej zbyt entuzjastycznie:)

"W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu poświęcą się na resztę swojego życia. Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą." 


Czytając czytelnikowi może coś brakować. Niestety nie poznajemy wszystkich frakcji, niektóre frakcje są tylko w pigułce. Szczegółowo poznajemy Nieustraszoność. Beatrice musi podjąć decyzję, którą ma wybrać frakcje swoją starą Altruizm w której nie czuje się zbyt dobrze, ale z drugiej strony kocha swoją rodzinę, czy Nieustraszoność odważnych "wariatów".  

Nowicjat. Tak nazywa się trening i przygotowanie do życia w danej frakcji, ale również do eliminacji słabszych, tych co się nie nadają i muszą stać się bezfrakcyjni. W przejściu przez ten "morderczy" trening transferom pomaga Cztery, którego nie da się nie lubić:)  

Niezgodna nie nudzi, cały czas coś się dzieje. No i trzeba wybrać przyjaciół którzy lubią jak jesteś słaba czy tych co lubią twoją siłę i odwagę. Czy jesteśmy wstanie stanąć naprzeciwko nich? Ja bym nie dała radę zrobić to co zrobiła Tris. 

Czekam z niecierpliwością na drugą część. Może przez ten czas autorka nauczyła się czegoś więcej pisząc.  
Moja ocena 6/6

wtorek, 5 czerwca 2012

II Edycja Złotej Zakładki!!!

Na blogu futbolowej dowiedziałam się o drugiej edycji Złotej Zakładki. Blogerzy nominują książki min. w kategorii Najbardziej wciągająca książka. Aby wziąć udział w akcji należy spełnić wymogi. Bardzo często krytycy różnią się z naszymi opiniami o danej książce i teraz jest szansa aby na nasze najlepsze książki z 2011 roku zagłosować, ponieważ wybieramy wyłącznie książki z 2011 roku.
Wyniki poprzedniej edycji wyglądały tak(wymienię tylko 3 pierwsze miejsca z kategorii, na stronie Złota Zakładka są wyniki szczegółowe):

Kategoria “Najlepsze czytadło”:
1. Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy – Małgorzata Gutowska-Adamczyk – 153 punkty,
2. Rok w Poziomce – Katarzyna Michalak – 98 punktów,
3. Ksiądz Rafał – Maciej Grabski – 97 punktów, 

Kategoria “Najbardziej poruszająca książka”:
1. Dzisiaj narysujemy śmierć – Wojciech Tochman – 96 punktów,
2. Krucha jak lód – Jodi Picoult - 92 punkty,
3. Służące – Kathryn Stockett – 83 punkty, 

Kategoria “Najlepsza intryga”:
1. Erynie - Marek Krajewski – 74 punkty,
2. Nocna zamieć – Johan Theorin – 73 punkty,
3. Łąka umarłych – Marcin Pilis – 64 punkty, 

Kategoria “Najciekawszy świat powieści”:
1. Cukiernia Pod Amorem Zajezierscy – Małgorzata Gutowska-Adamczyk – 110 punktów,
2. Cukiernia Pod Amorem. Cieślakowie – Małgorzata Gutowska-Adamczyk – 99 punktów,
3. 1Q84, tom 1 – Haruki Murakami – 95 punktów,

Kategoria “Najzabawniejsza książka”:
1. Dożywocie – Marta Kisiel – 105 punktów,
2. Niewidoczni akademicy – Terry Pratchett – 73 punkty,
3. Klub Matek Swatek – Ewa Stec – 71 punktów,

Kategoria “Najlepsza książka non-fiction”:
1. Zrób sobie raj – Mariusz Szczygieł – 104 punkty,
2. Dzisiaj narysujemy śmierć – Wojciech Tochman – 87 punktów,
3. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety – Swietłana Aleksijewicz – 74 punkty,

Kategoria “Najlepsza książka dla młodzieży”:
1. Książę Mgły – Carlos Ruiz Zafon – 129 punktów,
2. Szeptem – Becca Fitzpatrick – 99 punktów,
3. Gone. Faza druga: Głód – Michael Grant – 62 punkty, 

Kategoria “Najlepsza książka dla dzieci”:
1. Toliny. Wystrzałowe opowieści dla dzieci – Conn Iggulden – 65 punktów,
2. Rymobranie – Agnieszka Frączek – 38 punktów,
3. Tupcio Chrupcio. Kapryśna Myszka – E. Piotrowska – 31 punktów, 

Kategoria “Najbardziej wciągająca książka”:
1. Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy – Małgorzata Gutowska-Adamczyk – 119 punktów,
2 Cukiernia Pod Amorem. Cieślakowie – Małgorzata Gutowska-Adamczyk – 102 punkty,
3. 1Q84, tom 1 – Haruki Murakami – 83 punkty,