wtorek, 29 maja 2012

Marzycielka z Ostendy.

Marzycielka z Ostendy, Eric-Emmanuel Schmitt.  
Książka zawiera pięć opowiadań. Pierwsze o marzycielce- Emme van A., patrzono na nią przez pryzmat choroby.Osoba która jeździ na wózku i nigdy w życiu nie przeżyła miłości. Wydaje się, że tylko potrafi marzyć bo nie ma czego tak na prawdę wspominać. Pisarz, który ja poznaje próbuję się o niej czegoś dowiedzieć. Kobieta go sobą fascynuje. Czy Emma była tylko marzycielką? 
Drugie opowiadanie jest o poruszającej miłości starszych ludzi. Czy jesteśmy w stanie uwierzyć w wieczną miłość? Czy można kochać przez tyle lat? 
Kolejne opowiadanie jest o Stefani pulchnej pielęgniarce, która uważa siebie za nieatrakcyjną i nie wartą większej uwagi do czasu kiedy na jej drodze pojawia się pacjent, niewidomy mężczyzna który nic o niej nie wie ale potrafi ją sobą zafascynować i odmienić jej życie. 
Czwarte opowiadanie jest o samotnym nauczycielu Maurycym i jego kuzynce z którą spędza zawsze wakacje. Jednak wszystkiego sobie nie mówią. Do czego doprowadzą ich tajemnice? 
Ostatnie opowiadanie jest bardzo krótkie. Na peronie poznajemy kobietę, która stoi z kwiatami i obserwuje pociągi, czeka na....właśnie na co czeka?. Nikt nie wie jak długo już stoi, ale widzą ją tam od bardzo dawna. 
Moja ocena 5,5/6

czwartek, 24 maja 2012

Top 10: Pytania i odpowiedzi

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięć kreatywowych pytań i odpowiedzi!
 1) Którego bohatera literackiego chciał(a)byś mieć teraz obok siebie?
 
Pierwsze pytanie i od razu trudne;)Pierwsza myśl padła na Emmentta wielką "górę mięśni", z którym nie było by nudno. Sama jestem raczej nudna, więc chciałabym mieć obok siebie kolorową postać z którą można realizować szalone pomysły, które nie zawsze idą w parze z zdrowym rozsądkiem.

2) W świecie której książki chciał(a)byś się teraz znaleźć?
W świecie Harrego Pottera. Oczywiście jako czarodziej:), a dlaczego? Kto nie chciałby mieć takich przedmiotów w szkole jak oni? Do tego jestem bałaganiarą, a tak jedno zaklęcie i w pokoju panował by porządek.

3) Z którym bohaterem literackim zamienił(a)byś się dziś miejscami?
Nie przychodzi mi do głowy żadna konkretna postać. Na pewno to był by ktoś z fantastycznego świata.


4) Gdyby porwało Cię Ufo, którą książkę zabrał(a)byś ze sobą na inną planetę?Nie lubię czytać jednej książki parę razy jak mogę sięgnąć po coś nowego. Może to by była jakaś książka Szekspira. 

5) Gdyby nakręcono film o Twoim życiu, kogo widział(a)byś w obsadzie aktorskiej?
 
Nikogo. Film byłby strasznie nudny i nie chciałabym kogoś zanudzać takim filmem.

6) W którym serialu chciał(a)byś zagrać?
Seriale zmieniają się co sezon. W tej chwili chciałabym zagrać w Pamiętnikach Wampirów. Chciałabym znaleźć się wśród tych aktorów do tego jest fajnie napisany scenariusz postacie ulegają zmianie. Nie staje się wszystko monotonne.

7) Na czyim koncercie chciał(a)byś się pojawić (najlepiej na scenie ;))?
 
Zdecydowanie Linkin Park. Dlaczego? Bo ich uwielbiam. Jest to jedyny zespół, który mi się nie nudzi pod wpływem czasu.

8) Który malarz powinien namalować Twój portret?
Nie znam się na malarstwie:) A na pewno nie na żyjących artystach. No i nie muszę myśleć kto miałby mnie namalować bo portret już mam dzięki mojej koleżance, którą polecam:)

9) Którą postać z show-biznesu zaprosił(a)byś na sobotniego grilla?Kubę Wojewódzkiego fajnie było by go poznać od tej innej strony bez kamer i publiczności. Jakbym nie mogła go zaprosić to na pewno byłby to ktoś z piłkarzy:)

10) Jakie jest Twoje najmilsze wspomnienie związane z książkami? 
Moja pierwsza wygrana w konkursie:) Wygrałam książkę z czego bardzo się cieszę.

Ona i on. Całkiem zwyczajna historia

Ona i on. Całkiem zwyczajna historia- Urszula Jarosz, Jerzy Gracz. 
"Ona i on. Dwoje ludzi mocno zakotwiczonych we współczesnym świecie. Samotność nie jest dla nich nieszczęściem, lecz stanem, z którego czynią swój atut. Żyją tak nowocześnie, jak to tylko możliwe: ciekawa praca, podróże, wielkie plany, o które warto walczyć. 
Spotykają się przypadkiem, ledwo na chwilę. Tak myślą, ale los ma inne plany. Niespodziewanie dla nich samych, z tego, co miało być jedynie przygodą, rodzi się wielkie uczucie, z którym muszą sobie poradzić." 
 Urszula Jarosz- psycholog i Jerzy Gracz- dziennikarz, publicysta, autor pięciu książek literatury faktu. Razem stworzyli książkę, w której mamy dwóch głównych bohaterów. Ona- Kasia, dziewczyna z pasją, która dla dobrych zdjęć jest w stanie ryzykować i on- Andrzej scenarzysta. Między nimi szybko rodzi się uczucie, które zauważają dopiero w samotności. Książka ma 397 stron jednak szybko się ją pochłania. Sięgnęłam po nią aby trochę odpocząć od fantastyki. Czytając czuje się, że napisali to Polacy. Akcja jest przewidywalna jak przy wszystkich filmach romantycznych. Cieszyłam się, że akcja toczy się w tak bardzo znanych mi miejscach. Nie musiałam sobie wyobrażać tych wszystkich widoków i zapachów. Przez tą lekturę mam wielką ochotę z powrotem znaleźć się w Tatrach.  
Z książką w ręku odpoczęłam, dobra jest teraz na upalne dni, można ją zabrać ze sobą na plaże. 
Moja ocena 4/6

poniedziałek, 21 maja 2012

Lektury.Gimnazjum.

Teraz pora na lektury z gimnazjum. Głosować można do wtorku(29.05). Zapraszam do udziału w głosowaniu!!








1. Opowieść wigilijna- Dickens Charles. "Opowieść o tym szczególnym dniu w roku, kiedy pieniądze tracą swoją wartość, o dniu, w którym przerywamy pogoń za doczesnymi dobrami i skupiamy się na tym, co jest najważniejsze. Chciwego i zgorzkniałego kupca, Scrooge`a, czekają kolejne samotne święta Bożego Narodzenia. Nie martwi go to jednak wcale. Od lat jest już bowiem niezdolny do odczuwania radości z powodu ich nadejścia. Ale tym razem będzie inaczej... Wizyta niespodziewanych "gości" sprawi, że postanowi odmienić całe swoje dotychczasowe życie..."



2. Zemsta- Fredro Aleksander. "Komedia powstała w 1834 roku. Inspirowana była dokumentem znalezionym na zamku w Odrzykoniu, w którym znajduje się historia poprzednich właścicieli. Budowla była własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów (dolna część zamku) i Skotnickich (górna część). Piotr Firlej dokuczał Janowi Skotnickiemu, za co on ten skierował rynny na jego zabudowania. Wtedy Firlej napadł na jego robotników naprawiających mury górnego zamku i zniszczył przy okazji rynny. Skotnicki pozwał go przed sąd i wygrał sprawę, ale kres ich długoletnim zatargom położył dopiero ślub zawarty w 1838 roku przez wojewodzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką."


3. Krzyżacy-Sienkiewicz Henryk. "Opowiadając o tragicznych losach Juranda ze Spychowa, któremu Krzyżacy zamordowali żonę, porwali córkę, a jego samego okrutnie okaleczyli, przenosi Sienkiewicz czytelnika w burzliwe czasy Jagiellonów, czasy rosnącego konfliktu między Polską i Zakonem. Powieść ubarwiają plastyczne sceny z życia dworskiego, opisy obyczajów rycerskich, bitew, pojedynków, a także niebanalny wątek miłosny. Jest tu także najwspanialszy obraz batalistyczny w naszej literaturze - zwycięstwo oręża polskiego pod Grunwaldem, które z właściwym sobie mistrzostwem odtworzył pisarz według „Pamiętników” Długosza."

4. Romeo i Julia- Szekspir Wiliam. "Romeo i Julia (1594-1595) należ do najwybitniejszych sztuk Shakespeare'a. w tej tragedii tętni życie renesansowej Werony, a temat miłość i nienawiści decyduje o jej niepowtarzalnej atmosferze. Zaskakujące jest to, jak wielką role odgrywa tu przypadek. Wina nie wynika z działań bohaterów,ale z tajemniczych zrządzeń losu. Romeo i Julia spotykają się przypadkiem, przypadkiem Romeo staje się zabójcą Tybalda, a wreszcie ciągiem niezamierzonych przypadków są wydarzenia wiodące do śmierci głównych bohaterów. Nad kochankami ciąży fatum i nie bez podstawy poeta pisze w prologu,że zostali przeklęci przez gwiazdy. Jednak Romeo i Julia przetrwali do naszych czasów jako symbol niezniszczalnej miłość" 

5. Mały książę- Saint-Exupery Antoine."  Wyjątkowość tego utworu należy rozpatrywać w szerszym kontekście: tylko pozornie jest to lektura przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą bajkowej fabuły znajduje się druga, symboliczna, dotykająca prawd uniwersalnych.
Od początku zamiarem autora było adresowanie książki do dorosłego czytelnika, dlatego zadedykował ją Leonowi Werthowi, dopisując: Przepraszam wszystkie dzieci za poświęcenie tej książki dorosłemu. Mam ważne ku temu powody: ten dorosły jest moim najlepszym przyjacielem na świecie. Drugi powód: ten dorosły potrafi zrozumieć wszystko, nawet książki dla dzieci..."



6. Stary człowiek i morze- Hemingway Ernest."  Stary człowiek i morze niesie również prawdę o człowieku. Santiago zastanawia się dlaczego opuściło go szczęście, czy dlatego, że wypłynął za daleko? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak szczęście? A może człowiek jest uwikłany w los i już nie da się zmienić ciążącego nad nami fatum? Hemingway mówi, że nie. Człowiek ma wolę i siłę by walczyć. I mimo iż może jest uwikłany w fatum, a jego przyszłość jest przesądzona on ma prawo, a nawet obowiązek, stanąć do walki o swój byt i marzenia. Człowiek żyje dzięki marzeniom i dla marzeń. Marzeniem Santiago było złowienie wielkiej ryby i nie poddał się nim go nie zrealizował mimo iż wiele go to kosztowało. Zrobił to dla siebie nie dla poklasku. Dzięki swej upartości i determinacji walczył do końca pomimo świadomości przegranej, pomimo wycieńczenia fizycznego. Rybak mógł tę wyprawę przypłacić życiem, ale chciał spróbować ile jest wart i do czego jest zdolny w walce z żywiołem"

7. Dziady cz. II- Mickiewicz Adam. "Dziady – cykl dramatów romantycznych Adama Mickiewicza, na który składają się trzy luźno powiązane części, kolejno II, IV i III oraz nieukończona część I (Dziady. Widowisko). Elementem je spajającym jest obrzęd dziadów – dokładnie przedstawiony w części II, wspominany przez Gustawa w cz. IV i odbywający się w scenie IX cz. III. W utworze znajdują się liczne wątki autobiograficzne, zawarte są w nim idee romantyzmu, także polskiego, związanego z walką narodowowyzwoleńczą z rosyjskim zaborcą."




8. Latarnik- Sienkiewicz Henryk." nowela Henryka Sienkiewicza, która po raz pierwszy ukazała się w "Niwie" w 1881. Przedstawia historię Skawińskiego, polskiego emigranta politycznego, który obsługiwał latarnię morską położoną na wyspie."







9. Antygona- Sofokles. "Dramat ten, jeden z najpiękniejszych wśród utworów Sofoklesa i wśród tragedii wszystkich narodów i wieków, osnuty jest na podaniach tebańskiego rodu, pochodzącego od założyciela Teb, Kadmosa.
To dzieło o charakterze uniwersalnym - niesie przekaz aktualny zawsze i wszędzie. Heroiczna bohaterka Sofoklesa przekonuje o istnieniu odwiecznych, niepisanych, tkwiących w nas praw moralnych, boskich z pochodzenia i niewzruszalnych, którym sprzeniewierzyć się nie wolno, nawet gdy ceną za dochowanie im wierności staje się własne życie."




10. Świętoszek- Molier. " Autor "Świętoszka", najwybitniejszy komediopisarz francuski, a zarazem aktor i dyrektor teatru, pięć lat walczył o wystawienie swojej sztuki na scenie - pokazał ją królowi w 1664 roku, natomiast publiczności dopiero w roku 1669. Tak bardzo utwór ten bulwersował współczesnych ostrym, krytycznym obrazem obyczajowości XVII-wiecznej Francji.
W tym znakomitym studium obłudy obok postaci głównego bohatera przedstawił też Molier barwną galerię typów uosabiających wieczne ludzkie wady oraz zbudował misterną, nasyconą komizmem intrygę. Jego teatr miał uczyć - bawiąc. I do dziś skutecznie odgrywa tę rolę"



11. Syzyfowe prace- Żeromski Stefan. "To powieść o dorastaniu i dojrzewaniu do patriotyzmu, o odnajdywaniu w sobie miłości do ojczystego kraju i o walce z tymi, którzy chcą tę miłość zniszczyć. Autor, opisując losy dwóch głównych bohaterów - Marcina Borowicza i Andrzeja Radka - przedstawia życie i naukę młodzieży polskiej pod zaborem rosyjskim, metody rusyfikacji i próby przeciwstawiania się niej."






12. Kamienie na szaniec- Kamiński Aleksander. "Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie! Po raz pierwszy pełny tekst, bez skreśleń cenzury PRL. Wydawnie wzbogacone zdjęciami młodzieży z drużyn i szkół noszących imiona Janka Bytnara - Rudego, Alka Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego - Zośki, Aleksandra Kamińskiego - Kamyka."


Lektury. Wyniki.

Przyszła pora na wyniki:)

Pierwsze miejsce Chłopcy z placu broni
2. Dzieci z Bullerbyn
3. O psie, który jeździł koleją
4. W pustyni i w puszczy
5. Ania z zielonego wzgórza
6. Janko Muzykant
7. Anaruk, chłopiec z Grenlandii


Wieczorem przyjedzie pora na lektury z gimnazjum:)

środa, 16 maja 2012

Wiedźmin

"Wiedźmin nie jest rębajłą pokroju Conana. To mistrz miecza i fachowiec czarostwa, strzegący moralnej i bilogicznej równowagi w cudownym świecie fantasy. Z woli Sapkowskiego w ów świat pełen potworów i bujnych charakterów, skomplikowanych intryg i eksplodujących namiętności wnosi Geralt nasze problemy, mitologie i nowoczesny punkt widzenia. Staje się więc widzem i bohaterem, oskarżonym i sędzią, kochankiem i błaznem, ofiarą i katem. Przewrotna literacka robota, łącząca walory moralitetu, postmodernistycznej zabawy dla intelektualistów i przygodowego czytadła dla każdego." 
Wczoraj zakończyłam swoją przygodę z wiedźminem i Ciri. Wszystko zaczęło się od opowiadań Sapkowskiego o pewnym wiedźminie, którą mnie zaciekawił. Poszłam do biblioteki i zaczęłam wypożyczać kolejne tomy.  Czas akcji przypadł mi do gustu do tego był dobrze przedstawiony, moja wyobraźnia była na pełnych obrotach do tego opisy różnych potworów. Nie ma książki bez miłości. Autor przedstawia trudną miłość. Na początku nie wiadomo jak ją interpretować. Czytelnik zastanawia się jak to wszystko się rozwinie. Nie ukrywam, że moimi ulubionymi bohaterami są Geralt i Ciri. Yennefer nie potrafiła mnie do siebie przekonać. Lubię takie charaktery, ale czegoś mi w niej brakowało. Podoba mi się to, że zarówno wiedźmin jak i Ciri cały czas się zmieniają. Chociaż wiadomo, że dziewczyna powinna się zmieniać chociażby przez to, że dojrzewa w trakcie akcji. Im dalej końca poznajemy coraz więcej postaci i ich perspektywę. Nawet podróżujemy w czasie co czasami wydawało mi się zbędne.  
Co do samego końca ciągle czuje niedosyt nie tego się spodziewałam czytając siedem części. Myślałam, że zostanie to wszystko jakoś lepiej wyjaśnione. Zamiast tego, czytelnik się zastanawia co tak naprawdę się stało i jak do tego doszło.  
Czy polecam? Każdy kto lubi fantastykę powinien sięgnąć po tą książkę i się przekonać czy ten świat go wciągnął. Czytając nie można się nudzić bo dzieje się tam na prawdę dużo. Krew się leję, wódka się leje przez co może wydawać się, że książka nie może dać czegoś wartościowego. Czytając odnajduję się parę przesłań.  
moja ocena wszystkich tomów: 8/10 

piątek, 11 maja 2012

Wybór lektur. Po raz pierwszy ta akcja mi nie wyszła, więc próbuje drugi raz. 

Chciałabym aby na moim blogu została wytypowana najlepsza lektura podstawówki, gimnazjum i liceum.
Głosować będzie można przez cały tydzień.
Zaczynamy głosowanie od podstawówki.



Lektury należy wybrać od tej która najbardziej nam się podobała do tej, którą nie lubimy, albo nas po prostu nudziła.




1. Anaruk, chłopiec z Grenlandii- Entkiewicz Cz." To napisane z reportażowym pietyzmem opowiadanie zaznajomi czytelnika z młodym eskimoskim chłopcem Anarukiem i jego przygodami. Przede wszystkim jednak posłuży za przewodnik po ciekawym i mało znanym świecie Eskimosów, ukazując realia ich życia, zwyczaje i kulturę, jakże odmienne od naszych." 





2. Dzieci z Bullerbyn- Lindgren A. " To piękna opowieść o grupie dzieci zamieszkujących małe miasteczko Bullerbyn. Autorka barwnie opisuje liczne przygody, które przytrafiły się grupie przyjaciół oraz ich rodzinom. Ciepła historia podkreśla siłę przyjaźni i jej rolę w życiu." 








3. O psie który jeździł koleją- Pisarski R. "Posłuchajcie dziś historii, która zdarzyła się we Włoszech. Będzie to opowieść o ludziach i o pewnym psie. O psie, który jak prawdziwy turysta, sam podróżował koleją po całym kraju. Będzie to zarazem opowieść o wielkiej przyjaźni. Nie jest to zmyślona historia. Chociaż dziwna, zdarzyła się naprawdę..." 






4. Janko Muzykant- Sienkiewicz H.  "Po raz pierwszy nowela ukazała się w "Kurierze Warszawskim" w 1879 roku."









5. Chłopcy z placu broni- Molnar F. " Był ciepły wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni wbili w ziemię włócznie ze srebrnymi grotami, a na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zieloną chorągiewkę.
Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda.
Czy pokonali Czerwone Koszule?
Czy ogród znów stał się dla nich spokojnym miejscem zabaw?" 






6. W pustyni i w puszczy- Sienkiewicz H. " Głównymi bohaterami tej powieści są Polak Staś Tarkowski i mała Angielka Nel Rawlison.Ojcowie tych dzieci pracowali razem w Afryce przy budowie Kanału Sueskiego.Postanowili,że zaproszą dzieci na święta do siebie.Jednak na skutek intryg dzieci zostały porwane przez Arabów" 






7. Ania z Zielonego Wzgórza- Montgomery L.M. " Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórze w Avonlea przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka. Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie i wybujałej fantazji. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, a Zielone Wgórze nigdy nie będzie takie jak dawniej." 

środa, 9 maja 2012

oTAGowani

Zostałam oTAGowana podwójnie więc odpowiem na 22 pytania:)  

Zasady zabawy: 
1 Każda oTAGowana osoba ma za zadanie odpowiedzieć na 11 pytań zadanych przez 'Taggera' na swoim blogu.
2. Po odpowiedzeniu na zadane pytania wybierasz nowe 11 osób do TAGowania i piszesz je w swoim w poście.
3. Tworzysz 11 nowych pytań dla osób oznaczonych w TAGu i piszesz je w swoim TAGowym poście.
4. Wymieniasz w danym poście osoby oTAGowane przez Ciebie.
5. Nie oznaczaj oTAGowanych już osób.
6. Poinformuj wypisane osoby, że zostały oTAGowane. 

Odpowiedzi na pytania

1. Po książki jakiego autora sięgasz najczęściej? 
Hmm...Ostatnio polubiłam autora Erica-Emanuela Schmitta. Polubiłam jego sposób opowiadania historii. Jak na razie przeczytałam tylko 4 jego książki, ale w najbliższym czasie zamierzam przeczytać kolejną. 

2. Co, oprócz czytania oczywiście, lubisz robić w wolnym czasie? 
Oprócz czytania uwielbiam robić zdjęcia oczywiście amatorsko:) Bardzo często można mnie spotkać z aparatem.  
 
3. Czy masz coś (misia, książkę, plakat) co przypomina Ci o jakiejś zabawnej sytuacji?
Nie muszę się za bardzo rozglądać po pokoju bo nad biurkiem mam zdjęcie ze szkolnej wycieczki. Na zdjęciu jestem ze swoimi znajomymi. Z przyjaciółką ubraliśmy się w rzeczy naszych kolegów, a chłopacy przebrali się w nasze. Wyglądamy komicznie. Biegaliśmy i tańczyliśmy wtedy po całym ośrodku. Zawsze na mojej twarzy pojawia się uśmiech, gdy widzę to zdjęcie.

4. Cytat, który zapadł Ci głęboko w pamięć to...
"Bezdomni są jak duchy uczymy ich się nie zauważać" Nie wiem czemu akurat ten cytat przyszedł mi do głowy jako pierwszy i dlaczego tak długo go mam już w głowie.  
 
5. Film, który możesz oglądać nieskończoną ilość razy to...
Jest wiele bardzo dobrych filmów jednak ja takie potrafię oglądać tylko raz góra dwa razy. Później już nie czuje tych samych emocji co za pierwszym razem. Nieskończoną ilość razy mogę oglądać komedie i chyba najczęściej oglądanym filmem w ostatnim czasie jest Kac Vegas. 

6. Gdzie jest według Ciebie najpiękniejsze miejsce na Ziemi?
Północna część Włoch. Mam zamiar tam jeszcze wrócić. Krajobrazy i ludzie zakręcili mi w głowie. 

7. Jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki?
Od dłuższego czasu nie mam ulubionego gatunku literackiego. Lubię fantastykę, ale ulubionym gatunkiem chyba nie jest. Stwierdzę to może za parę lat. 

8. Czy często odwiedzasz bibliotekę?
Oj tak. Zawsze jak pojawię się w "mieście" to wchodzę do biblioteki. Lubię tam chodzić są tam mili i uśmiechnięci ludzie to tego można coś ciekawego poszukać na regałach.  

9. Najmilej wspominam...
Gimnazjum. Miejsce z którego chciałam uciec. Nie lubiłam tego miejsca. Wymagający nauczyciele. Nie można było słuchać muzyki, nosić telefonów , malować się i mieć wyróżniających się fryzur. Dopiero jak skończyłam gimnazjum stwierdziłam, że jestem głupia. To tam byli najlepsi przyjaciele z którymi można było robić dosłownie wszystko. Dużo mogłabym o tym pisać:) 


10. Jaką stronę internetową odwiedzasz najczęściej?
Chyba www.youtube.pl :) 

11. Słuchasz radia? 
Słucham Eski Hity i Gorącą 20. W samochodzie nie słucham radia no chyba, że jadę z rodzicami. Wolę słuchać swojej własnej listy muzycznej tym bardziej, że rzadko słucham radiowych piosenek.   


Teraz odpowiedzi na pytania
1. Ulubiona lektura 
Ciężko wybrać mi jedną. Kamienie na szaniec A. Kamiński. 

2. Pierwsza książka, którą przeczytałeś.
Chyba była to Królewna śnieżka 

3. Ulubiona ekranizacja książki/serii.
W tej chwili jest dużo ekranizacji. Ale moją ulubioną jak na razie jest I wciąż ją kocham. Bardzo lubię tę książkę. Uważam, że dobrze dobrali obsadę. Scenariusz też dobrze został napisany. 

4. Gdzie najbardziej chciałbyś/chciałabyś wyjechać na wakacje?
Do Barcelony, ale jeżeli miałabym wybrać coś z Polski to Tatry. Długo już mnie tam nie było. W Tatrach byłam jakieś 5 razy, ale ciągle mi mało tych wycieczek po górach. 

5. Jakiego języka obcego chcesz się nauczyć?
Jednym z moich marzeń jest nauczyć się języka Włoskiego. W liceum zaczęłam się uczyć jednak przez obowiązki musiałam zrezygnować. Muszę spróbować w końcu jeszcze raz.  

6. Ulubiona okładka książki.
Uwielbiam ciemne okładki. Najbardziej przykuwają mój wzrok, ale ulubionej nie mam. 

7. Jaki gatunek filmów najczęściej oglądasz?
Teraz komedie. Ale lubię filmy kostiumowe. 

8. Gdzie lubisz czytać książki?
Na podobne pytanie kiedyś odpowiadałam:) Lubię czytać za moim domem siedząc na schodach. Może wygodnie tam nie jest, ale lubię to miejsce.  

9. Ulubiony przedmiot w szkole
Ciągle mi się to zmieniało. W podstawówce Przyroda. W gimnazjum historia i biologia. W liceum bywało różnie. Ale raczej to była biologia. 

10. Jak często chodzisz do kina?
Za rzadko:) raz na pół roku. Chociaż w wakacje nadrabiam. 
11. Jak najbardziej lubisz spędzać czas? (Poza czytaniem oczywiście! ;3 ) 
Na to pytanie odpowiedziałam już wyżej:) 

Typuję: 
Kame 
Martyne 
Przepowiednie 

A oto moje pytania: 
1. Lektura o której nie zapomnisz kończąc szkołę. 
2. Najgorsza książką jaką przeczytałaś? 
3. Ulubiona zabawa z dzieciństwa.
4. Czy w twoim pokoju znajduje się jakaś zabawka, którą nie jesteś w stanie wyrzucić? 
5. Czy jest jakiś gatunek zwierzaka, którego w tej chwili nie możesz mieć (np. przez rodziców) a chciałabyś?  
6. Jaką piosenkę wybrałabyś na hymn Euro 2012 jak by była taka możliwość? 
7. Jeśli sport to jaki? 
8. Jak widzisz siebie za 10 lat? 
9. Uważasz, że istnieje przyjaźń damsko-męska?  
10. Jeśli mogłabyś wcielić się w bohatera z książki/filmu kim byś była? 
11. Najwcześniejsze wspomnienie które pamiętasz.



piątek, 4 maja 2012

Top 10: ulubione animacje

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięć ulubionych animacji!

Animacje postanowiłam podzielić. Pierwsze 5 będą należały do moich ulubionych animacji z dzieciństwa. Kolejne to te które są na prawdę fajnymi animacjami nawet dla "trochę" starszych dzieci:)

1. Król lew. Tą bajkę oglądałam setki razy. Moi rodzice na pewno mieli tego dość. Ja jednak chciałam cały czas tą bajkę od nowa. W prezencie nawet dostałam plecak króla lwa.








2. Mała Syrenka. Tej bajki za bardzo nie pamiętam. Jednak moi rodzice i brat mówią, że miałam "fioła" na punkcie tej bajki. Chciałam mieć puzzle i inne zabawki z małą Syrenką. Szkoda, że nie pamiętam tej mojej fascynacji.







3.  Pocahontas. Kolejna bajka którą uwielbiałam. Miałam karty z bohaterami tej animacji. Lubiłam te kolory w bajce.






4. Muminki. Tą bajkę oglądaliśmy całą rodziną. Ulubioną bohaterką była mała mi. Niby dzieci bały/boją się buki, a ja zawsze się cieszyłam jak się pojawiała. Nie mam pojęcia dlaczego.






5. Nowa szkoła króla. Ten serial animacyjny oglądałam po powrocie ze szkoły razem z tatą. Filmu za bardzo nie pamiętam, ale pewnie też był fajny.






6. Epoka lodowcowa, ta animacja pojawiła się na przełomie dzieciństwa i dojrzewania. Od razu polubiłam bohaterów. Film jak najbardziej dla całej rodziny.








7. Shrek. Kto nie lubi niebieskiego stwora?:) Całą rodzinką jeździliśmy do kina. Teraz można oglądać shreka na każde święta.






8. Happy Feet, tupiące pingwiny. Ta animacja chyba za dużo nie zarobiła jednak mi się spodobała.





9. Pingwiny z Madagaskaru, jak jestem u fryzjerki to zawsze oglądam tą bajkę z jej synem. Króla Juliana po prostu uwielbiam. Boberek świetnie dabbinguje w tej bajce(i nie tylko w tej)






10. Zaplątani, tą bajkę oglądałam z moimi przyjaciółkami i świetnie się przy tym bawiłyśmy:)






Niestety w rankingu nie zmieściły się takie animacje jak Sąsiedzi, Gumisie, Gnomeo i Julia i Włatcy móch

Top 10: ulubione animacje

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięć ulubionych animacji!

Animacje postanowiłam podzielić. Pierwsze 5 będą należały do moich ulubionych animacji z dzieciństwa. Kolejne to te które są na prawdę fajnymi animacjami nawet dla "trochę" starszych dzieci:)

1. Król lew. Tą bajkę oglądałam setki razy. Moi rodzice na pewno mieli tego dość. Ja jednak chciałam cały czas tą bajkę od nowa. W prezencie nawet dostałam plecak króla lwa. 








2. Mała Syrenka. Tej bajki za bardzo nie pamiętam. Jednak moi rodzice i brat mówią, że miałam "fioła" na punkcie tej bajki. Chciałam mieć puzzle i inne zabawki z małą Syrenką. Szkoda, że nie pamiętam tej mojej fascynacji.







3.  Pocahontas. Kolejna bajka którą uwielbiałam. Miałam karty z bohaterami tej animacji. Lubiłam te kolory w bajce.






4. Muminki. Tą bajkę oglądaliśmy całą rodziną. Ulubioną bohaterką była mała mi. Niby dzieci bały/boją się buki, a ja zawsze się cieszyłam jak się pojawiała. Nie mam pojęcia dlaczego.






5. Nowa szkoła króla. Ten serial animacyjny oglądałam po powrocie ze szkoły razem z tatą. Filmu za bardzo nie pamiętam, ale pewnie też był fajny.






6. Epoka lodowcowa, ta animacja pojawiła się na przełomie dzieciństwa i dojrzewania. Od razu polubiłam bohaterów. Film jak najbardziej dla całej rodziny.








7. Shrek. Kto nie lubi niebieskiego stwora?:) Całą rodzinką jeździliśmy do kina. Teraz można oglądać shreka na każde święta.






8. Happy Feet, tupiące pingwiny. Ta animacja chyba za dużo nie zarobiła jednak mi się spodobała.





9. Pingwiny z Madagaskaru, jak jestem u fryzjerki to zawsze oglądam tą bajkę z jej synem. Króla Juliana po prostu uwielbiam. Boberek świetnie dabbinguje w tej bajce(i nie tylko w tej)






10. Zaplątani, tą bajkę oglądałam z moimi przyjaciółkami i świetnie się przy tym bawiłyśmy:)






Niestety w rankingu nie zmieściły się takie animacje jak Sąsiedzi, Gumisie, Gnomeo i Julia i Włatcy móch